Zatrzymaj się i poczuj

with Brak komentarzy

Gdy wokół dzieje się dużo, na niektóre rzeczy mam mniejszy lub większy wpływ, a inne trzeba po prostu przyjąć, takie jakimi są, bardzo pomaga mi medytacja góry. Pochodzi ona z książki Jon'a Kabat-Zinn „Gdziekolwiek jesteś bądź”.

Postanowiłam ją nagrać dla siebie i innych, żeby w każdej chwili, gdy zachodzi potrzeba zatrzymania się i dania sobie troski i uwagi, ona była pod ręką.

Nagranie dostępne jest tutaj.

Po wstępie usłyszysz te słowa: "Przywołaj obraz najpiękniejszej góry, jaką znasz, o której wiesz lub którą potrafisz sobie wyobrazić; taką, której forma przemawia do ciebie osobiście (...)"

W uważności kluczem wszystkiego jest doświadczenie. Do tego Cię zachęcam, do odtworzenia medytacji i bycia z nią. Choć jeśli chcesz spojrzeć na słowa, które podsumowują tę medytację, to wklejam je poniżej.

"Dobrze jest uświadomić sobie, że nasze myśli i uczucia, troski, emocjonalne burze i kryzysy nawet zewnętrzne zdarzenia są niczym zmienna pogoda w górach. Traktujemy ją jak coś osobistego, ale najsilniejszą cechą jest bezosobowość. Nie powinniśmy ignorować ani negować pogody naszego życia. Stawiaj jej czoła, szanuj ją, czuj, miej świadomość czym ona jest, zachowaj wobec niej czujność. Kiedy traktują ją w ten sposób w samym środku burz możesz odkryć ciszę, spokój i mądrość niewiarygodnej głębi. Jeśli potrafisz się otworzyć góry mogą nauczyć cię tego wszystkiego a także wielu innych rzeczy.

Mimo wszystko medytacja góry jest jedynie środkiem, palcem wskazującym różne rzeczy. Najpierw musimy patrzeć a potem ruszyć. Obraz góry może pomóc nam uzyskać większą stabilność, ludzie są o wiele bardziej interesujący iż góry. Jesteśmy oddychającymi, poruszającymi się, tańczącymi górami. Możemy być twardzi jak skała, mocni, nieporuszeni, a jednocześnie elastyczni, łagodni, delikatni, Dysponujesz ogromnym zakresem możliwości. (...)"

 

Leave a Reply